Od warsztatów samochodowych po zakłady rzemieślnicze i fabryki. Profesjonalne czyszczenie w obszarach przemysłowych.

Gdyby ktoś poprosił Państwa o wskazanie czyściwa, które jako pierwsze przychodzi na myśl w kontekście pracy w garażowym warsztacie, zapewne większość pomyśli o bawełnianej ścierce, starym ręczniku łazienkowym, a niekiedy szczątkach prześcieradła. Poniekąd jest to zrozumiałe i taki stan rzeczy można zaakceptować w warunkach domowych, gdzie profesjonalne materiały zastępowane są przez te oszczędne i ogólnie dostępne, o tyle nie ma on zupełnie zastosowania w przypadku pracy w przemyśle, zawodach rzemieślniczych czy technicznych. Dawniej nie przywiązywano dużej wagi do właściwości materiałów czyszczących, nawet w specjalistycznych warsztatach samochodowych używano tkanin, będących pod ręką. Nikt nie zastanawiał się wówczas nad dodatkowymi kosztami jakie generuje taka praktyka. Od zakupu pralki i suszarki, przez zwiększone zużycie wody, prądu, detergentu, zakończywszy na konieczności poświęcenia dodatkowego czasu pracownika na wykonanie czynności prania. Należy pamiętać, że z każdym kolejnym czyszczeniem materiał ulegał nieodwracalnemu zużyciu. Obecnie sytuacja zmienia się na lepsze, gdyż wraz ze wzrostem liczby przeprowadzonych badań i testów, w świadomości właścicieli zaczyna utwierdzać się przekonanie, że inwestycja w jakość może przynieść wymierne korzyści. Ponadto producenci materiałów czyszczących wkładają coraz więcej zaangażowania w stworzenie wydajniejszych i bardziej wytrzymałych produktów. Bogata gama czyściw sprawia, że można dobrać idealne rozwiązanie do potrzeb danej profesji. Gwarantuje to szybszą i dokładniejszą pracę przy jednoczesnym zminimalizowaniu dodatkowych wydatków.


Usuwanie pozostałości smaru z narzędzi


Czym różni się specjalistyczne czyściwo przemysłowe od zwykłych papierowych ręczniczków lub szmatek?

Najważniejszą różnicą jest jakość tkaniny. Profesjonalne czyściwa charakteryzują się między innymi wysoką chłonnością wobec takich substancji jak oleje czy smary. Cecha ta jest nieoceniona w fabrykach, warsztatach czy laboratoriach. Jako produkt jednorazowy, pochodzący z recyklingu jest także ekologicznym rozwiązaniem, ograniczającym ilość używania detergentów. Specjalistyczne, niepylące czyściwa są często użytkowane w zakładach gastronomicznych, posiadających restrykcyjne wymogi higieniczne. Przed podjęciem decyzji o wyborze danego produktu do swojego zakładu, należy zastanowić się, w jakich sytuacjach może się ono okazać najbardziej przydatne. Umiejętne zidentyfikowanie takich zadań umożliwi odpowiedni dobór materiału.

Podział czyściw ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane.

Czyściwa przemysłowe mogą się jednak różnić materiałem, z którego zostały wykonane. Wśród nich wyróżnić można m.in. makulaturowe, celulozowe, celulozowo-makulaturowe oraz włókninowe. Każde z nich charakteryzują się nieco innymi właściwościami i są dedykowane do użytku w różnych obszarach.

Produkty wykonane z makulatury cechuje wysoka wytrzymałość i chłonność. Doskonale nadają się do zmywania i usuwania zabrudzeń oraz wycierania rąk. Jest to najbardziej podstawowy rodzaj przeznaczony do miejsc, w których zużywa się dużą ilość czyściwa, a występujące zabrudzenia nie są uciążliwe. Zaletą modelu makulaturowego jest dobry stosunek jakości do ceny.

Jeżeli zakupione czyściwo będzie wykorzystywane do usuwania niewielkich opiłków, powstających w procesie produkcyjnym najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie wersji celulozowej. Ten rodzaj wyróżnia działanie antystatyczne oraz niski stopień pylności. Przyciągają stałe zanieczyszczenia, sprawiając, że drobny brud utrzymuje się na nich. Korzyścią wykorzystania właśnie tego materiału jest fakt, że jest ono bezpieczne dla powierzchni, chroniąc ją przed porysowaniem. Doskonale sprawdzą się w branży elektronicznej oraz lotniczej.

Idealnym rozwiązaniem dla warsztatów samochodowych będzie z kolei czyściwo włókninowe. Jest ono dostatecznie grube i chłonne, by uporać się nawet z najcięższymi zabrudzeniami. Wysoka wytrzymałość zapewnia, że materiał nie rozpadnie się w dłoniach. Droższe modele wykonywane są ponadto z najlepszej jakości materiałów, co zapewnia odporność na specyficzne warunki użytkowania. W niektórych zakładach produkcyjnych znajdują się tzw. strefy niepylne, które wymagają specjalnego traktowania, gdyż na czyszczonych tam powierzchniach nie mogą pozostać drobiny pyłu. Zastosowanie ręczników papierowych lub bawełnianych szmatek nie może zagwarantować uzyskania pożądanego efektu. W miejscach o takiej charakterystyce idealne okażą się właśnie niepylne czyściwa z włókniny.

Wysokiej jakości czyściwa do specjalistycznych zastosowań.

Materiał wykonania, mimo iż najbardziej powszechnych, nie jest jedynym kryterium podziału środków czyszczących. Wśród bogatej gamy produktów, niektóre wyróżnia specjalistyczne zastosowanie. Należą do nich m.in. czyściwa przeznaczone do polerowania, które są dedykowane do obszarów szczególnie narażonych na uszkodzenia. Najlepszym wyborem będą wówczas te, o strukturze pokrytej mikroskopijnymi rowkami, zapobiegającymi powstaniu smug czy zacieków. Wykonane z miękkiego tworzywa, ograniczą ryzyko pojawienia się rys lub innych uszkodzeń mechanicznych. Papierowe czyściwa do polerowania odznaczają się stosunkowo niską ceną, dzięki czemu warto zaopatrzyć w nie swój warsztat. Pomimo iż posiadają mniejszą skuteczność w przypadku czyszczenia trudnych zabrudzeń, okażą się bardzo przydatne do pozbycia się rozlanego płynu, kurzu oraz niewielkich plam oleju.

Tork czyściwa idealny produkt do myjni samochodowej


Korzyścią stosowania czyściw bawełnianych jest ich znikomy wpływ na środowisko naturalne.
Powstają one ze zużytych tekstyliów lub takich, w których składzie dominuje bawełna. Proces przetwórczy następuje po uprzednim przesortowaniu materiału, dzięki czemu produkcji poddawane są jedynie starannie wyselekcjonowane produkty. To wówczas surowiec jest wykrawany, prasowany, by w końcu zostać zapakowany i trafić hale magazynowe i sklepowe półki. Niska cena tworzyw bawełnianych oraz ich doskonałe właściwości absorbujące sprawiają, że są one pierwszym wyborem dla wielu pracowników branży przemysłowej. Produkty w białym wariancie kolorystycznym cieszą się największym uznaniem, gdyż brak dodanego do ich składu barwnika zapewnia, iż czyszczone powierzchnie nie ulegną zafarbowaniu. Niezależnie od tego czy zabrudzenia powstały w wyniku działania chemikaliów, tłuszczy, olejów czy smaru na dużych przestrzeniach czy niewielkich elementach konstrukcyjnych maszyn, ten rodzaj czyściwa sprawdzi się równie dobrze. Posiada ponadto szerokie zastosowanie w lakierniach, gdzie kluczową rolę przywiązuje się do uniknięcia zarysowań na czyszczonej powierzchni oraz jej dokładnym przygotowaniu do malowania. Wybór produktów bawełnianych do zakładów przemysłowych oraz firm produkcyjnych przyniesie wymierne korzyści, a pracownicy na pewno docenią łatwość, z jaką znikną nawet najcięższe zarudzenia. Polecane są również do drukarni, fabryk, zakładów tokarskich, ślusarskich, przy produkcji żywności, środków chemicznych, a także do użytku przez firmy sprzątające.

Poruszając temat czyszczenia w warsztatach i zakładach przemysłowych warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie skóry pracownika przed szkodliwym substancjami, wykorzystywanymi w takich miejscach. W przypadku zabrudzenia dłoni trudnym do usunięcia smarem można zastosować czyściwa non-waven w wygodnym wiaderku, stworzone do tego typu zadań. Specjalnie opracowana formuła, znajdująca się na powierzchni ręczników z łatwością rozpuszcza, a następnie wchłania wszelkie zabrudzenia. Zaletą wyboru tej formy produktu jest również możliwość jego przenoszenia na dowolne stanowisko pracy, dzięki czemu zawsze znajdzie się pod ręką.

Dokładne czyszczenie drobnych elementów czysciwem TORK


Nowatorskie rozwiązania, które poprawią produktywność.

Marka Tork, będąca uznanym producentem czyściw zapewnia najwyższą klasę swoich towarów. Oprócz tego, wprowadza wiele nowatorskich rozwiązań, ułatwiających pracę z danym produktem. Poprawa takich parametrów jak chłonność potrafi znacząco skrócić czas pracy, gdyż pracownik będzie potrzebował mniejszej liczby ruchów dla uzyskania takiego samego efektu. W konsekwencji ograniczy to również koszty zagospodarowania odpadów, pozostałych po procesie czyszczenia.

Opłacalnym rozwiązaniem okaże się również zaopatrzenie w systemy Tork Reflex, dozujące zawsze po 1 listku czyściwa produktu, redukując jego marnotrawienie. Przeprowadzone testy wskazały nawet 37% oszczędność względem standardowych roli. Oprócz tej technologii, istnieje szeroka gama dozowników na ręczniki papierowe i czyściwa oraz stojaków na czyściwa, tak by każdy użytkownik mógł dopasować odpowiedni model do własnych potrzeb.

Ekologiczne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Jeżeli troska o środowisko naturalne jest istotną kwestią, którą biorą Państwo pod uwagę przy wyborze produktu, warto sprawdzić czy dany artykuł posiada oryginalny certyfikat jakości. Czyściwa wykorzystywane w gastronomii powinny posiadać zaświadczenia o możliwości kontaktu z żywnością. Najpopularniejszym oznakowaniem jest EU Ecolabel, przyznawane wyrobom, których użytkowanie nie niesie ze sobą negatywnego wpływu na otoczenie. Aby spełnić tę normę, należy zapewnić bezpieczeństwo całego procesu produkcyjnego, od wyboru surowców, poprzez pakowanie, aż po dystrybucje oraz sprzedaż. Certyfikat ISEGA jest zaś właściwy dla materiałów czyszczących, a jego uzyskane jest wyznacznikiem zachowania najwyższego standardu jakości. Firma Tork przywiązuje dużą wagę do procesu zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu jest często określana jako marka, której można zaufać.

Oprócz certyfikacji, ważną rolę w zachowaniu ekologicznego podejścia odgrywa także recykling tworzyw sztucznych, z których produkuje się czyściwa. Niejednokrotnie takie wyroby okazują się lepszym narzędziem do pracy, aniżeli artykuły nie wykorzystujące materiałów z odzysku. Taka polityka pozwoli także powiązać Państwa firmę z odpowiedzialnym podejściem do tematu ochrony środowiska naturalnego.

Tork czysciwo usuwanie zabrudzeń z niewielkich powierzchni


Właściwe rozpoznanie obszarów zastosowania produktów Tork.

Marka Tork oferuje swoje produkty w systemie inteligentnego kodowania kolorystycznego. Eliminuje to ryzyko krzyżowego przenoszenia zakażenia oraz minimalizuje przenoszenie szkodliwych drobnoustrojów. Kolor czyściwa określa obszar zastosowania danego artykułu. Występują one w 4 podstawowych odcieniach, dedykowanych do odpowiednich zadań:

  •  Kolor czerwony przeznaczony jest do sprzątania powierzchni sanitarnych
  •  Zielona barwa określa produkty nadające się do czyszczenia przestrzeni biurowych
  •  Niebieskie czyściwa sprawdza się w przypadku usuwania zabrudzeń z powierzchni szklanych.
  •  Żółte oznaczenie określa, iż dany artykuł będzie skuteczny przy dezynfekcji.

Zabezpieczenie dłoni przed szkodliwymi czynnikami w miejscu pracy.

Odpowiednia pielęgnacja dłoni w miejscach o wysokim narażeniu jest jednak na tyle istotna, że należy o nią zadbać jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Wówczas doskonale sprawdzi się oferta kremów ochronnych i pielęgnujących marki Deb Stoko. Wiele z czynności, wykonywanych w branży przemysłu naraża skórę na styczność z takimi czynnikami jak nadmierna wilgoć, działanie skrajnych temperatur, promieniowania UV oraz wielu innych potencjalnych zagrożeń. Profesjonalne kremy ochronne tworzą na dłoniach warstwę ochronną, działającą niczym niewidzialne rękawiczki, które zapewniają większą odporność na przesuszenie lub uszkodzenie. Również po zakończonym dniu pracy ręce pracownika wymagają dodatkowej pielęgnacji. Warto wówczas sięgnąć po nawilżające emulsje, pozwalające odbudować naturalną warstwę lipidową naskórka.

Wszystkie opisane produkty oraz działania są spójne z odpowiedzialnym podejściem do tematu higieny oraz bezpieczeństwa pracy w warsztatach, zakładach oraz fabrykach. Każdy pracodawca powinien znać rodzaje zagrożeń oraz potrafić im przeciwdziałać, zapewniając swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Jak wynika z opisanych sytuacji, branża przemysłu jest charakterystyczną dziedziną gospodarki, w której inwestycja w jakość zwykle przekłada się na lepsze rezultaty końcowe. Wybór takich marek jak Tork czy Deb Stoko pozwoli zapewnić nienaganną czystość w zakładzie pracy. Zawsze należy pamiętać, że kompleksowa higiena nie polega jedynie na dbałości o zapobieganie czynnikom chorobotwórczym, ale jest ściśle powiązana z tematem bezpieczeństwa oraz zachowania ogólnego porządku na stanowisku pracy.

Czyszczenie zabrudzeń mechanicznych czyściwem - mechanik samochodowy czym wytrzeć ręce

Źródła:
torkusa ; debgroup