Jak to się dzieje, że zimą dłonie są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne?
Wraz ze spadkiem temperatur, jakich w ostatnim czasie można doświadczyć, wzrasta liczba zagrożeń przed którymi należy chronić skórę. Ta bowiem w znacznie szybszym tempie ulega odwodnieniu, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń warstwy lipidowej naskórka, objawiających się przesuszaniem oraz pęknięciami. Ma to miejsce w związku z niewielką liczbą gruczołów łojowych, znajdujących się na powierzchni rąk. Tworzą one naturalny płaszcz ochronny, każdorazowo usuwany podczas mycia lub dezynfekcji rąk. Jako iż, jego odbudowa jest procesem, trwającym nawet do kilku godzin, dłonie w tym czasie są wyjątkowo narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych.
Na skórze rąk znajdują się również gruczoły potowe, które z kolei występują w bardzo dużej ilości. Prowadzą do odwadniania naskórka w sytuacji, gdy wilgotność powietrza spada, a w chłodne dni taki stan jest normą. Z drugiej strony, wnętrza pomieszczeń są stale ogrzewane, co powoduje częste, gwałtowne zmiany temperatur, szczególnie groźne dla kondycji dłoni. W następstwie tego, skóra staje się susza i szorstka, a paznokcie cechuje większa łamliwość.
Jednymi z pierwszych objawów uszkodzenia górnej warstwy naskórka może być jej zaczerwienienie oraz swędzenie. Następnie stan rąk będzie się stale pogarszał, finalnie prowadząc do powstania bolesnych ran.
Jakie czynniki mają wpływ na przesuszanie skóry?
Czym należy się kierować, wybierając bezpieczne środki czyszczące?
Aby zapobiec najpoważniejszym skutkom pogorszenia stanu dłoni należy zwrócić szczególną uwagę na skład środków czyszczących, używanych do mycia dłoni. Oczywiście, najbezpieczniejszymi są te na bazie naturalnych składników, bezbarwne i bezwonne, które w swoim składzie nie zawierają konserwantów. Jednak skrupulatna kontrola preparatów myjących może się okazać niewystarczająca. Aby całkowicie ochronić skórę rąk, należy w okresie jesienno-zimowym stosować nawilżające kremy pielęgnacyjne, przyspieszające regenerację naskórka. Warto zwrócić uwagę, by te wybrane zawierały w swoim składzie takie składniki jak:
O ile w przypadku okresowego narażenia, kremy ochronne stanowią godne polecenia uzupełnienie, o tyle w sytuacji, gdy zagrożenie wynika z warunków pracy i jest długotrwałe, zabezpieczanie skóry dłoni jest absolutną koniecznością. Każdy powinien mieć również świadomość, że obowiązki pracodawcy względem pracowników narażonych na działanie niskich temperatur reguluje prawo pracy.
Kodeks Pracy informuje, że najniższą możliwą temperaturą w pomieszczeniu biurowym jest 18 oC, zaś w miejscu, w którym wykonywana jest ciężka praca fizyczna – 14 oC. Ponadto, jeśli charakter pracy wymaga stałego przebywania na mrozie, pracodawca ma obowiązek zapewnić pomieszczenie, w którym pracownik będzie mógł się ogrzać w temperaturze minimum 16oC.
Jak zabezpieczyć skórę w czasie pracy na mrozie?
Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w stosowane przed pracą kremy ochronne, które działają niczym niewidoczne rękawice ochronne. Marka Deb Stoko posiada szeroką gamę produktów, których skład jest bogaty w dobroczynne składniki odżywcze. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się produkty przeznaczone do bezpiecznej dezynfekcji, jako jedne z nielicznych na rynku, posiadające znak jakości Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii - ECARF, przyznawany produktom, których działanie nie zagraża osobom cierpiącym na alergie oraz sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej.
Źródło: Deb Stoko