Średnie wycofanie żywności w Stanach Zjednoczonych kosztuje przetwórców żywności 10 mln USD kosztów bezpośrednich, podczas gdy długoterminowe skutki finansowe mogą być jeszcze większe ze względu na trwałą utratę klientów (21% konsumentów unika zakupu w przyszłości jakiejkolwiek marki przez producenta wycofany produkt). Ta sytuacja nie tylko zagraża zdrowiu publicznemu, ale także osłabia kondycję finansową dotkniętych przedsiębiorstw.
Istnieje wiele kroków, które należy podjąć w przypadku wycofania żywności, ale najlepiej jest zapobiec temu. Oto cztery inicjatywy, które każdy przetwórca spożywczy powinien podjąć, aby chronić się przed kosztownymi błędami w zakresie bezpieczeństwa żywności.
Krok 1: projektowanie urządzeń z myślą o bezpieczeństwie
Budowa nowego zakładu przetwórstwa spożywczego stanowi doskonałą okazję do „zaprojektowania” bezpieczeństwa żywności. Zaczynając od zera, łatwo uniknąć powstawania „gorących miejsc zapalnych”, które mogą powodować skażenie przez zwierzęta lub owady. Możesz również wybrać materiały, które zapobiegają gromadzeniu się bakterii lub które są bardziej odpowiednie do właściwego czyszczenia i konserwacji. Ponadto masz szansę określić optymalne rozmieszczenie urządzeń i przepływ materiałów / produktów w zakładzie, aby zminimalizować wypadki i ułatwić właściwą konserwację i higienę.
Większość przetwórców nie będzie jednak budować zupełnie nowych zakładów - ale to nie znaczy, że nie można przeprowadzić reorganizacji z myślą o bezpieczeństwie. Może to być tak proste, jak kontrola przestrzeni pod kątem potencjalnych punktów zapalnych i ich uszczelnienie. Może też obejmować pełne przemyślenie i ponowne uporządkowanie powierzchni zakładu, przemieszczenie sprzętu, aby osiągnąć pożądaną redukcję wypadków i poprawić dostęp do czyszczenia i konserwacji.
Krok 2: Zadbaj o czystość w magazynie żywności
Aktywny proces produkcji może być przedmiotem największej uwagi, ale faza postprodukcji / przed wysyłką - przechowywanie i obsługa - jest również obarczona potencjalnymi kwestiami bezpieczeństwa zdrowotnego.
Na przykład może wydawać się logiczne/ ekonomiczne ponowne użycie pojemników do przechowywania, bez mycia, jeśli po prostu zastąpisz dostarczoną dostawę jednej żywności większą ilością dokładnie tego samego.
Bez względu na to, co było tam wcześniej lub co dalej ma być przechowywane, należy dokładnie umyć pojemniki! I to nie tylko kwestia uniknięcia szkodników lub skażenia mikrobiologicznego. Zanieczyszczenie krzyżowe może mieć wpływ, a nawet unieważnić, wykaz składników, powodując zagrożenie dla zdrowia (szczególnie w odniesieniu do niezamierzonego wprowadzenia nawet niewielkich ilości alergenów).
Krok 3: Dbaj o dezynfekcje i higienę
Ważne jest, aby pamiętać, że wszystko, co dotyka przetwarzanej żywności, musi być utrzymywane w czystości, aby uniknąć przenoszenia bakterii, które mogą powodować choroby. Każdy obiekt powinien mieć ustalony protokół i harmonogram czyszczenia i dezynfekcji sprzętu, a każdy pracownik powinien zawsze myć ręce, zakrywać włosy, ewentualne zadrapania oraz unikać pracy z jedzeniem, gdy jest chory.
Krok 4: Trenuj, aby utrzymać kulturę bezpieczeństwa żywności
Pracownicy, pozostawieni sami sobie, czasami myją ręce, ale prawie tak często nie będą ich myli. Niedawne badanie wykazało, że pięćdziesiąt sześć procent wszystkich pracowników zgłasza czasami, że współpracownicy opuszczają łazienkę bez mycia rąk. Nawet ci, którzy to robią, mogą nie wiedzieć dokładnie, co kwalifikuje się jako skuteczne mycie rąk (w tym co najmniej 20 sekund szorowania wodą z mydłem).
Formalne szkolenie pracowników wraz z bieżącymi przypomnieniami powinno uwzględniać tę zbyt powszechną lukę między najlepszymi a rzeczywistymi praktykami. Pracownicy potrzebują edukacji technicznej w miejscu pracy, aby zrozumieć, kiedy i jak czyścić swoje maszyny, ale potrzebują również formalnych instrukcji dotyczących higieny osobistej, od mycia rąk do środków ostrożności, które należy podjąć, gdy czują się źle w pracy.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo żywności to nie tylko zdrowie konsumentów, ale również kondycja finansowa Twojej firmy.
Żródło: Tork